ﺳﻪشنبه 11 آذر 1399

روشن شدن کوره‌های سنتی پخت آجر و كاشی در گنبد سلطانيه

روشن شدن کوره‌های سنتی پخت آجر و كاشی در گنبد سلطانيه

سرپرست پايگاه ميراث جهانی گنبد سلطانيه از روشن شدن کوره‌های سنتی پخت آجر و كاشی در گنبد سلطانيه خبر داد.
 

به گزارش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان به نقل از روابط عمومی پايگاه ميراث جهانی گنبد سلطانيه، حسین عیدانی شنبه 1 آذر ماه گفت: «کوره‏های سنتی پخت آجر و کاشی در پايگاه ميراث جهانی از نيمه دوم سال جاری برای دومين بار فعال شدند.»

سرپرست پايگاه ميراث جهانی گنبد سلطانيه با اعلام اين مطلب گفت: «در این مجموعه پنج کارگاه سنتی توليد و پخت آجر و کاشی با قدمت 50 ساله وجود دارد که با توجه به امکانات موجود در هر نوبت 1500 آجر باکیفیت در دو اندازه تولید می‌شود. خوشبختانه با توجه به آموزش‌های استاد – شاگردی کلیه مراحل برداشت خاک رس از معدن، تهیه گل ترکیبی و عمل‌آوری، قالب‌گیری، خشک‌کردن و پخت در دمای 1350 درجه به‌صورت هوفمان (آجر ثابت، کوره ثابت) انجام می‌شود.»

عیدانی دليل روشن شدن اين کوره‏ها را تأمين آجر و کاشی باکیفیت و استاندارد موردنیاز در فعاليت‏های عمرانی اين مجموعه در ماه‌های آتی دانست و اضافه کرد: «استادکار و نیروهای فنی و باتجربه‌ای در اين امر فعالیت دارند.»

او افزود: «با توجه به فضای محدود کارگاه و کوره‌ها، به‌زودی بستر مناسبی برای بازدید عموم و گردشگران ایجاد خواهد شد تا علاقه‌مندان و پژوهشگران بتوانند از نزدیک با کلیه مراحل تولید و پخت آجر و کاشی آشنا شوند.»

سرپرست پايگاه ميراث جهانی گنبد سلطانيه بیان کرد: «آجر از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی است که قدمت آن بنا به عقیده برخی از باستان شناسان به ده هزار سال پیش می‌رسد. در ایران بقایای کوره‌های سفال‌پزی و آجرپزی در شوش و تپه سیلک کاشان که تاریخ آن‌ها به هزاره چهارم پیش از میلاد می‌رسد پیداشده است. در ایران باستان ساختمان‌های بزرگ و زیبایی بناشده‌اند که پاره‌ای از آن‌ها هنوز پابرجا هستند. مجموعه گنبد سلطانیه نیز ازجمله بناهای فاخر آجری ایران محسوب می‌شود.»

Rate the News :

Related Images