یکشنبه 04 اسفند 1398

جشنواره ها زمینه ای برای احیای مواریث معنوی است

جشنواره ها زمینه ای برای احیای مواریث معنوی است

مدیرکل میراث فرهنگی زنجان گفت: جشنواره ها زمینه ای برای احیای مواریث معنوی، توسعه گردشگری و انتفاع جوامع مخلی از حضور گردشگران است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان، یحیی رحمتی عصر امروز در آئین افتتاح نخستین جشنواره شاتوت در هزار رود طارم اظهار کرد:از لحاظ جایگاه تاریخی طارم یکی از ارزشمندترین مناطق تاریخی است و به واسطه وجود قزل اوزن استقرارهای تاریخی در این منطقه به ۵ هزار سال گذشته بر میگردد.

او با اشاره به سفرنامه ناصر خسرو قبادیانی و حضور او یک هزار سال قبل در طارم به امنیت جاری در این منطقه از گذشته اشاره کرد و ادامه داد: ناصر خسرو در سفرنامه خود عنوان می کند طارم تنها نقطه ای بود که در آن امنیت برقرار بوده و این بدین معنیاست که امنیت سالهاست در طارم برقرار است.

او افزود: سالانه چهل هزار طبیعت گرد از طریق طارم به مناطق شمالی کشور سفر می کنند. ما از جوامع محلی طارم در راستای ایجاد اقامت های بومگردی حمایت می کنیم.

رحمتی با اشاره به موسیقی فولکلور جشنواره گفت: شاید کمتر قوم و ملتی در ایران مثل ترک زبان ها بسیاری از خواسته های خود را در قالب ادبیات و شعر بیان کنند که در این جشنواره نیز موسیقی و شعر جاریست.

گفتنی است نخستین جشنواره شاتوت هزار رود طارم عصر امروز با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، فرمانداری و بخشداری مرکزی طارم و شوراهای اسلامی روستاها و دهیاری ها در هزار رود برگزار شد.

امتیاز به خبر :