دوشنبه 16 تیر 1399

مدیرکل میراث فرهنگی زنجان: هنرمندان صنایع دستی تاریخ عصر خود را می نویسند

مدیرکل میراث فرهنگی زنجان:  هنرمندان صنایع دستی تاریخ عصر خود را می نویسند

 

مدیرکل میراث فرهنگی زنجان گفت: هنرمندان صنایع دستی تاریخ عصر خود را می نویسند و در حفظ هویت منطقه و جفرافیای خود نقش بزرگی دارند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان، یحیی رحمتی شامگاه دیروز، 21 خرداد، در آئین تجلیل و تکریم هنرمندان پیشکسوت صنایع دستی اظهار کرد: هنرمندان صنایع دستی تاریخ عصر خود را می نویسند. مستندترین اشیایی که از یک سایت تاریخی بدست می آید، سفالینه های تاریخی است که تاریخ توسط آنها بازخوانی می شود.

او ادامه داد: کشورهایی که دارای عمق تاریخی و فرهنگی هستند، 10 ژوئن، برای ارج نهادن به زحمات هنرمندان آن کشور، روز جهانی صنایع دستی را با ابهت و عظمت بیشتری گرامی می دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی زنجان با اشاره به این مطلب که عمق تاریخی و غنای فرهنگی یک ملت را می توان از تولیدات فرهنگی آن ملت سنجید، بیان کرد: تمدن های نوظهوری امروز در غرب ادعای رهبری فکری جهان را دارند اما تاریخ چیز دیگری می گوید. ایران، هند و چین سه کشور اول جهان در تنوع صنایع دستی تولیدی خود هستند و همین موضوع را در هنر و ادبیات این کشورها می توانید جستجو کرده بدست آورید.

یحیی رحمتی با تاکید بر اینکه هنرمندان صنایع دستی در حفظ هویت منطقه و جغرافیای محل زندگی خود نقش بزرگی دارند، عنوان کرد: هویت ما مس، ملیله ، چاقو و چاروق تولیدی شما هنرمندان صنتعگر زنجانی است و شما با اینکار محتوایی با عنوان تاریخ و تمدن این ملت را حفظ می کنید.

او با اشاره به اینکه زنجان در زمینه تولیدات صنایع دستی فلزی رتبه اول را در کشور به خود اختصاص داده، گفت: در سال گذشته استان زنجان جزء 5 استان برتر کشور در زمینه دریافت نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی قرار گرفت.

Rate the News :