جمعه 20 تیر 1399

مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان خبر داد: سیزدهمین جشنواره ملی آش ایرانی 22 تا 26 مردادماه برگزار می شود

مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان خبر داد:  سیزدهمین جشنواره ملی آش ایرانی 22 تا 26 مردادماه برگزار می شود

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: سیزدهمین جشنواره ملی آش ایرانی 22 تا ۲۶ مردادماه سال جاری با حضور کلیه استان های کشور در زنجان برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان، روز پنج شنبه، 24 خردادماه کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان به ریاست معاون امور عمرانی استانداری زنجان در سالن شهید شهریاری معاونت برنامه ریزی استانداری زنجان برگزار شد. در این جلسه یحیی رحمتی با اعلام این مطلب که سیزدهمین جشنواره ملی آش ایرانی 22 تا 24 مردادماه سال جاری با حضور کلیه استان های کشور در زنجان برگزار می شود، اظهار کرد: مثل سنوات گذشته در کنار این جشنواره بابا نمایشگاه ملی صنایع دستی نیز برپا می گردد.

او با اشاره به برگزاری چهارمین جشنواره بین المللی غذای اکو-جاده ابریشم در اردیبهشت ماه سالجاری، افزود: جشنواره بین المللی غذای اکو- جاده ابریشم بزرگترین رویداد بین المللی با تنوع غذایی بالا در کشور است که در زنجان برپا می شود و در کنار این جشنواره امسال نمایشگاه صنایع دستی مرتبط با غذا با حضور 31 غرفه و 13 استان در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی کاسپین زنجان برپا شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان در خصوص محتوای رویداد بین المللی اکو-جاده ابریشم، گفت:

حضور گروه‌های آشپزی از کشورهای عضو سازمان اکو و کشورهای مسیر جاده ابریشم وارائه غذاهای سنتی کشورهای مدعو، آشنایی با فرهنگ و آداب و سنن کشورهای عضو ، معرفی جاذبه های گردشگری کشورهای شرکت کننده ، اجرای موسیقی محلی و برگزاری برنامه‌های آئینی ، اجرای ویژه برنامه افتتاحیه و اختتامیه ، حضور سفرا و نمایندگان کشورهای هدف و میهمانان ویژه داخلی در آیین افتتاحیه و اختتامیه ، برپایی کارگاه آموزشی پخت غذاهای محلی و خواص غذایی آنها و برگزاری نماشگاه صنایع دستی مرتبط با غذا از جمله ساخت ظروف غذا برنامه های برگزار شده در این دوره از جشنواره بین المللی غذای اکو-جاده ابریشم بود.

رحمتی با بیان اینکه زنجان رتبه ششم در ایجاد خانه های بومگردی در کشور را دارد، عنوان کرد: در حال حاضر، تعداد اقامتگاههای بوم گردی استان زنجان 59 باب است. 30 باب در سال 1396 و در سال جاری 29 پروانه بهره برداری صادر شده است.

او ادامه داد: تعداد 40 متقاضی دیگر در صورت مراجعه و طی فرایندهای قانونی حائز شرایط برای دریافت پروانه بهره برداری هستند. در حال حاضر همه این اقامتگاهها دارای درجه 3 هستند. همچنین 28 متقاضی نیز برای ساخت اقامتگاه در صورت پرداخت تسهیلات اعلام آمادگی کرده‌اند که از این تعداد حداقل 2 باب در سال 97 با درجه یک به بهره برداری خواهند رسید.

به گفته رحمتی پیش بینی می‌شود، تعداد اقامتگاه‌های بومگردی استان زنجان تا پایان سال 1397، به بیش از 100 باب برسد.

مدیرکل میراث فرهنگی زنجان در خصوص روستاهای هدف گردشگری استان بیان کرد: استان زنجان دارای 43 روستای هدف گردشگری است. از این تعداد 15 روستا، در فهرست 500 روستای منتخب کشور قرار دارد، که در حال حاضر عمده برنامه ریزی توسعه گردشگری روستایی، بر اساس ابلاغ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، در این 15 روستا صورت می گیرد. سهرین، ویر، خویین، درسجین، گلابر، ماری، شکورچی، شیلاندر، کوله خانه، سوکهریز، الوند، علم کندی، خورجهان، قزلو و ده بهار اسامی این 15 روستا هستند.

رحمتی با تاکید بر اینکه زنجان ببعنوان قطب طراحی صنعتی در صنایع دستی در کشور شناخته می شود، افزود: تا کنون سه دوره نشست تخصصی طراحی صنعتی در صنایع دستی با موفقیت در زنجان برگزار شده است و در این دوره زنجان بعنوان قطب طراحی صنعتی در صنایع دستی معرفی شد .

در ادامه جلسه ابوالفضل اجلی ، رئیس گروه مراکز و خدمات گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان، به بررسی تقویم رویدادهای فرهنگی و جشنواره های استان زنجان پرداخت و عنوان کرد: در مجموع 21 رویداد فرهنگی و جشنواره در سالن 97 برای استان زنجان در نظر گرفته شده که سه رویداد تا کنون برگزار گردیده است.

او افزود: چهارمین جشنواره بین المللی غذای اکو-جاده ابریشم، جشنواره شاتوت ، عزاداری در خدابنده، جشنواره گیلاس، جشنواره ماهیگیری، استارت آپ گردشگری، سیزدهمین جشنواره ملی آش ایرانی، قطار گردشگری، جشنواره منطقه ای سفره ایرانی-فرهنگ گردشگری ، جشنواره روستا، جشنواره ترش و شیرین، جشنواره انگور، جشنواره طبخ ماهی، جشنواره سیر، جشنواره زیتون، هفه گردشگری، جشنواره یلدا، جشنواره غذا در سلطانیه و شرکت در نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته رویدادها و جشنواره  هایی هستند که در سال 97 در زنجان برگزار خواهد شد.

اجلی همچنین ، برپایی استارت آپ گردشگری در 28 تیر و 3لغایت 5 مردادماه را مهمترین رویداد تخصصی گردشگری در استان زنجان دانست.

Rate the News :

Related Images