پنجشنبه 08 خرداد 1399

جوابیه اداره کل میراث فرهنگی زنجان در واکنش به تیتر روزنامه مردم نو

جوابیه اداره کل میراث فرهنگی زنجان در واکنش به تیتر روزنامه مردم نو

 

مدیرمسئول محترم روزنامه مردم نو

جناب آقای رضا سواری

با سلام و احترام؛

 

بازگشت به  گزارشی که در شماره 3945 روزنامه مردم نو با عنوان « از فرودگاه زنجان حمایت نخواهیم کرد» در تاریخ 27 خردادماه 1397، به چاپ رسیده است به نظر می رسد تیتر این گزارش شتابزده، نا دقیق و به دور از اصول کارشناسی تهیه و توسط آن روزنامه محترم انتشار یافته است. لذا با توجه به اهمیت تنویر افکار عمومی و در راستای همدلی دستگاه های اجرایی در این برهه از زمان ، درج چنین تیتری مستلزم استناد به نقل قول دقیق گوینده است که متاسفانه تنها بخشی از جمله در تیتر آورده شده و نشر اطلاعات نادقیق و درج تیترهای منفی، بدون تردید موجب تشویش اذهان عمومی در جامعه می شود.

در همین راستا نکات ذیل، جهت اطلاع افکار عمومی ارائه می گردد و انتظار دارد در راستای تعهد اخلاقی و پایبندی به رسالت رسانه ای ، آن روزنامه محترم نسبت به انتشار این جوابیه در جایگاه مناسب برابر قوانین مطبوعات اقدام نماید.

  1. یحیی رحمتی ، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، روز پنج شنبه 24 خرداد ماه 1397، در جلسه کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص تورهای خروجی از استان زنجان به مقصد کشورهای دیگر گفت: « اگر فرودگاه زنجان به دنبال تورهای خروجی از استان است من حمایتی نخواهم کرد، چون ما مسئول تورهای خروجی از استان به مقصد دوبی و .. نیستیم. من مسئول تورهای ورودی ام. علم گردشگری نشان می دهد هر مبدا گردشگری که گردشگر فرست باشد فقیرتر خواهد بود چراکه گردشگری از محل مازاد درآمد خانواده ها صورت می گیرد نه از محل ضرویات. » با توجه به نقل قول فوق به نظر می رسد تیتر یک روزنامه مردم نو در شماره3945   ، تیتری شتابزده، غیر دقیق و به دور از اصول کارشناسی تهیه خبر است که تنها موجب تشویش اذهان عمومی و سو گیری دستگاه های اجرایی و نظارتی در برابر هم می شود.
  2. استان زنجان یکی از نزدیکترین استان های ایران به تهران است و تهران نقطه توزیع سفر می باشد. عموما بیش از دو سوم گردشگران ورودی به کشور از طریق از طریق فرئدگاه امام خمینی (ره) به  ایران سفر می کنند و گردشگران خارجی ورودی زنجان نیز از همین راه وارد استان می شوند. صنعت گردشگری در زنجان با استناد به آمار و ارقام، صنعتی رو به رشد بوده ، بنابراین برقراری و یا عدم برقراری پروازهای فرودگاه زنجان به منزله تعطیلی صنعت گردشگری در استان نیست چراکه وجود خط آهن در استان و واقع شدن در مسیر جاده های ترانزیت کشور که عملا زنجان را کریدور ورود به برخی استان ها کرده  و نیز بهای تمام شده بلیط هواپیما برای مسافران در قیاس با فرودگاه تهران موجب شده استفاده از فرودگاه زنجان برای برخی سفرها امری غیر منطقی به نظر آید.
  3. به استناد آمار در سال 91 میزان گردشگران خارجی ورودی به استان 986 نفر بوده که در سال گذشته این عدد به 7500 نفر رسید و هیچ کدام از این گردشگران به وسیله فرودگاه زنجان وارد این استان نشده اند.
  4. برگزاری جشنواره های ملی و بین المللی غذایی در استان زنجان و تورهای ورودی به مقصد این جشنواره ها از جمله ورود نخستین قطار گردشگری به مقصد دوازدهمین جشنواره ملی آش ایرانی حاکی از آن است که زنجان بعنوان مقصد گردشگری غذا در ایران شناخته شده و آمار روزانه 120 هزار بازدید از سایت جشنواره ملی آش ایرانی تاییدی بر این گفته است.
  5. در بند 38 بیانیه پایانی بیست و سومین  نشست وزاری امور خارجه سازمان همکاری اقتصادی اکو که در مورخ 29/1/1397 در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد، بر حمایت از برگزاری جشنواره بین المللی غذای اکو - جاده ابریشم در زنجان  بعنوان یک تجربه موفق در صنعت گردشگری تاکید شده و این مسئله خود گواه بر این مدعاست که  اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان در راستای برپایی رویدادهای بین المللی و افزایش تورهای ورودی به استان تا کنون تلاش های بسیاری کرده است که از جمله آن می توان به برگزاری  4 دوره جشنواره بین المللی غذای اکو-جاده ابریشم اشاره کرد.  
  6. در ششم بهمن ماه 95 زنجان یکی از مقاصد سفر هفدهمین کنوانسیون بین المللی راهنمایان گردشگری جهان بود که در آن 150 راهنما از اقصی نقاط جهان به زنجان سفر کرده و با جاذبه های گردشگری این استان آشنا شدند که اگر قدری منصفانه بنگریم برپایی رویدادهای بزرگ بین المللی در استان همه و همه در راستای معرفی جاذبه های گردشگری استان به جهانیان و جذب گردشگر و چه بسازمینه ساز برقراری پروازهای بین المللی فرودگاه زنجان است. 

 

                                                                                                                                        مجتبی جعفرلو

                                                                                                                                سرپرست روابط عمومی

امتیاز به خبر :