چهارشنبه 06 مرداد 1400

پیام تبریک مدیرکل میراث‌فرهنگی استان زنجان به مناسبت شانزدهمین سالروز ثبت گنبد سلطانیه در فهرست میراث جهانی

پیام تبریک مدیرکل میراث‌فرهنگی استان زنجان به مناسبت شانزدهمین سالروز ثبت گنبد سلطانیه در فهرست میراث جهانی

مدیرکل میراث‌فرهنگی زنجان طی پیامی فرارسیدن 24 تیرماه شانزدهمین سالروز ثبت گنبد سلطانیه در فهرست میراث جهانی سالروز ثبت این اثر فاخر در یونسکو را گرامی داشت.

به‌گزارش روابط‌عمومی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان، در پیام امیر ارجمند آمده است:

''بسم‌الله الرحمن الرحیم''

ثبت گنبد سلطانیه علاوه بر معرفي يك شهر تاريخی، نماد يك گنبد آجری جهان است. گنجينه گران‌بها و ميراث ارزشمند كه با معرفي آن به جهانيان به گرمي از آن استقبال و برای بشريت امروز و فردا و ملل مختلف جهان واجد ارزش‌های انسانی، فرهنگي و دينی شناخته شد و اين دست آورد بزرگ پيشينيان ماست كه ما بايستی با دل‌وجان در حفظ آن بكوشيم تا مردم جهان نسل‌اندرنسل از ارزش‌های مختلف آن بهره‌مند و در زندگی خود به‌کارگیرند.

 ثبت جهاني گنبد سلطانیه درواقع هدیه‌ای ارزنده براي جهانيان بود و هست تا بافرهنگ، آداب، سنن، تاريخ و تمدن اين ديار آشنا شوند و زمينه تبادل فرهنگ‌ها را گسترش دهند.

این بنا به‌عنوان هفتمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی (یونسکو) به ثبت رسیده است، این اثر ارزشمند که به دست سلطان محمد خدابنده در قرن هشتم (ه - ق) احداث‌شده؛ پس از حدود 743 سال دیرینگی همچنان ایستایی خود را حفظ کرده و استوار مانده است.

بر خود لازم می‌دانم 24 تیرماه، سالروز ثبت جهانی شانزدهمین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو یعنی گنبد سلطانیه پرآوازه را به تمام هم‌میهنان عزیز و دوستداران میراث‌فرهنگی این مرزوبوم تبریک عرض می­کنم.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط