پنجشنبه 08 خرداد 1399

اشیا سفالی سه هزار ساله جزلاندشت به فهرست آثار ملی پیوست

اشیا سفالی سه هزار ساله جزلاندشت به فهرست آثار ملی پیوست

اشیاء سفالی مکشوفه روستای جزلاندشت طارم متعلق به عصر آهن در جلسه شورای ثبت ملی اموال منقول در فهرست آثار ملی جای گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، پرستو قاسمی، مسئول امور موزه های این اداره کل با اعلام خبر فوق اظهار کرد: این اشیاء شامل انواع ظروف سفالی دست ساز و چرخ ساز در فرم کاسه ، لیوان ، پیاله، قوری لوله دار و زیورآلات مفرغی ، انواع مهره های سنگی –گچی –فلزی-استخوانی وانواع ابزار جنگی مانند سرپیکان در اندازه های مختلف را در بر می گیرد.

او ادامه داد: کاوش علمی تپه قبرستان تاریخی روستای جزلاندشت طارم با مجوز پژوهشکده باستان شناسی در سال 1390 انجام شد.

قاسمی افزود: این تپه درفاصله 20 کیلومتری شهر آب بر مرکز شهرستان طارم قرار دارد واز نقاط بسیار مهم در هزاره اول ق م (عصر آهن) می باشد وبدلیل نزدیکی به استان گیلان وسایت های باستانی هم عصر این اشیاء مشترکات فراوانی از نظر سبک کار وفرم ظروف با ناحیه گیلان دارد.

مسئول امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان در خصوص کاوش صورت گرفته در این منطقه و اشیا مکشوفه گفت: اشیاء سالم بعد از پاکسازی ومرمت در حال حاضر در موزه باستان شناسی ومردان نمکی در عمارت ذوالفقاری در معرض دید بازدیدکنندگان است.

او بیان کرد : تا به حال 16 شی با ارزش در فهرست آثار منقول کشور به ثبت رسیده است . درصورت ثبت اشیای تاریخی فرهنگی در فهرست آثار ملی این آثار تحت حفاظت های قانونی واولویت های مرمتی وعلمی قرار می گیرند .

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط