جمعه 20 تیر 1399

در شکوه چهل سالگی انقلاب، میدان انقلاب زنجان در فهرست آثار ملی جای گرفت

در شکوه چهل سالگی انقلاب، میدان انقلاب زنجان در فهرست آثار ملی جای گرفت

مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان خبر داد: میدان انقلاب زنجان با موافقت شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی کشوردر فهرست آثار ملی جاودانه شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان ، یحیی رحمتی ، صبح امروز، 17 بهمن ماه در زنجان با اعلام خبر فوق ادامه داد: میدان انقلاب یکی از اولین میادین شهر زنجان است که در جریان توسعه شهر در زمان رضا شاه پهلوی ساخته شده است، با احداث این بنا در دوره پهلوی اول تحول مهمی در شهر سازی در زنجان رخ داد.

او در خصوص تغییرات بنا در طی سالیان پس از ساخت، تصریح کرد: خوشبختانه در دوره قبل و بعد از انقلاب ، این میدان سیمای سنتی خود را حفظ نمود و آسیب جدی به آن وارد نشد.

این مسئول افزود: لوح ثبتی اثر فرهنگی-تاریخی میدان انقلاب زنجان به شماره 32290 در مورخ دوم بهمن ماه 1397 هجری شمسی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

یحیی رحمتی در خصوص وجه تسمیه میدان انقلاب گفت: نام میدان پیش از انقلاب اسلامی میدان پهلوی بود و پس از انقلاب اسلامی به میدان انقلاب تغییر نام یافت. با این وجود هنوز بسیاری از مردم زنجان میدان انقلاب را "چهار راه" می خوانند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان اظهار کرد: در این دوره با احداث خیابانهای اصلی شهر، زنجان تا حدودی از حالت یک شهر سنتی با معابر باریک و نامنظم خارج شده و شبکه معابر عمومی نسبتا منظمی جایگزین آن شد. شهرسازان دوره پهلوی با احداث دو خیابان اصلی در جهت شمال به جنوب و شرق به غرب که امروزه به نامهای خیابان سعدی و خیابان امام معروف هستند، قسمتهای مختلف شهر را به یکدیگر متصل نمودند. این دو خیابان شهر را به چهار بخش تقسیم می نمود و در مرکز شهر به یکدیگر می رسید. از همان ابتدا محل تقاطع دو خیابان تبدیل به میدان شده و بدنه پیرامون آن در دوره پهلوی اول شکل گرفت.

 

 

Rate the News :