جمعه 20 تیر 1399

مدیرکل میراث فرهنگی زنجان: حفاری های غیر مجاز،تلخ ترین حادثه در تاراج مواریث فرهنگی

مدیرکل میراث فرهنگی زنجان:  حفاری های غیر مجاز،تلخ ترین حادثه در تاراج مواریث فرهنگی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: حفاری های غیر مجاز تلخ ترین حادثه در تاراج مواریث فرهنگی هر کشوری محسوب می شود.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان به نقل از موج رسا، یحیی رحمتی اظهار داشت: حفاری های غیر مجاز همواره به عنوان تلخ ترین حوادث برای تاراج مواریث فرهنگی هر جامعه ای محسوب می شوند.

او با اشاره به وضعیت حفاری ها در زنجان، گفت: اگر چه حفاری ها در زنجان نیز گاهی مشاهده می شود اما در مقایسه با میانگین کشوری این موضوع قابل ملاحظه نیست.

این مسئول خاطرنشان کرد: هر شی که از منطقه کشف می کنید ارزشش در آن در منطقه،نقطه و خاک است که قابلیت تولید محتوا و دیتا را دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه با حفاری های غیر مجاز ارزش فرهنگی و تولید محتوای آن از دست می رود، افزود: گاهی ارزش این اشیای بسیار بالاست که برخی سودجویان به سمت آن می روند.

رحمتی از کشف مجموعه ابزار آلات به ارزش یک میلیارد تومان توسط یک حفار خبرداد و گفت: متاسفانه برخی افراد سود جو به دنبال حفاری های غیر مجاز هستند.

او زنجان را از دیرباز به عنوان استانی غنی، تاریخی و با فرهنگ و تمدنی بی‌نظیر در دنیا عنوان کرد و گفت: در بیشتر مناطق با شخصیت ‌های فرهنگی و سیاسی و تاریخ این استان آشنایی دارند.

این مسئول تصریح کرد: مبارزه با هر گونه تعرض به این آثار و جلوگیری از خرید و فروش غیر مجاز آثار تاریخی همواره ادامه دارد.

Rate the News :