دوشنبه 05 اسفند 1398

اهداء جام دعا صفوی به موزه باستانشناسی زنجان

اهداء جام دعا صفوی به موزه باستانشناسی زنجان

مسئول امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی زنجان خبر داد: یک جام مسی دعا متعلق به دوره صفوی به موزه باستان شناسی زنجان اهدا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان، پرستو قاسمی صبح امروز، 24 بهمن ماه، در زنجان گفت:  این جام مسین متعلق به دوره صفوی بوده و مزین به کتیبه و نقوش در داخل جام و بدنه آن قلمزنی شده است .

او ادامه داد: خطوط بکار رفته نسخ و در داخل نقوش هندسی انواع کتیبه با عبارت اسماء جلاله الله ،آیات قرانی (آیه الکرسی وسوره یس ) ،چهار قل ، صلوات کبیر ، انواع ادعیه ( دعای عکاشه،دعای جوشن کبیر ) ، تصاویر صور فلکی و مینیاتور در حالت نواختن چنگ و رقص می باشد .

مسئول امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی زنجان بیان کرد : قدمت این جام ارزشمند با توجه به سبک کار و نوع کتیبه ها مربوط به دوره صفوی بوده که در دوره های متاخر (دوره قاجار) کف شکسته آن با قطعه فلزکتیبه دار (حاوی چهار قل ،سوره قدر ، آیه الکرسی ) دایره ای شکل از جنس برنج وصالی شده است .

او افزود:  این شی تاریخی توسط خانواده مرحوم حاج مهدی بابایی قزوینی از استادکاران مسگری به موزه باستان شناسی زنجان اهداء شده است و قطر دهانه آن 30 و ارتفاع آن 5/7 سانتیمتر و وزن جام 340/1کیلو گرم می باشد .  قاسمی در خصوص ماربرد جام صفوی اظهار کرد: کاربرد این جام با توجه به نوع کتیبه ها برای استجابت دعا ، دفع نیروهای شر بکار می رفته و این شی تا ایام نوروز 97 در بخش اسلامی موزه باستان شناسی در عمارت ذوالفقاری به نمایش در خواهد آمد .   

امتیاز به خبر :