چهارشنبه 06 مرداد 1400

با هدف متوازن سازی سفر و تمرکز زدایی سفر از یک نقطه : طرح توسعه گردشگری غرب کشور اجرا می شود

با هدف متوازن سازی سفر و تمرکز زدایی سفر از یک نقطه :  طرح توسعه گردشگری غرب کشور اجرا می شود

مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان خبر داد: طرح توسعه گردشگری منطقه غرب کشور با هدف متوازن سازی سفر در راستای توزیع جغرافیایی سفر و تمرکز زدایی سفر از یک نقطه اجرا می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، یحیی رحمتی در آخین جلسه کارگروه مستقل میراث فرهنگیف صنایع دستی و گردشگری استان رد سالن شهید شهریاری معاونت برنامه ریزی عنوان کرد: در راستای توزیع جغرافیای سفر و تمرکز زدایی سفر از یک نقطه ، از امسال طرح ویژه ای با عنوان بحث توسعه گردشگری در منطقه غرب کشور به اجرا در می آید.

او ادامه داد: استان های زنجان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، همدان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد بعنوان پایلوت انتخاب شده اند و مطالعات طرح  جامع گردشگری این منطقه با مشارکت شرکت ژاپنی جایکا انجام می شود.

رحمتی در خصوص اهم اقدامات این طرح اظهار کرد: همکاری با جایکا برای تدوین استراتژی توسعه گردشگری، مسیر غرب به عنوان فوکال پوینت اقتصاد مقاومتی انتخاب شد. همچنین با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور، یک الگوی توسعه برای غرب کشور انتخاب شد که آن گردشگری است، معاونت های دیگر سازمان مکلف هستند اعتبارات خود را برای غرب کشور متمرکز کنند.

به گفته این مسئول، رویداد جهانی 2020 سازمان جهانی جهانگردی در غرب کشور و با حضور وزرای گردشگری عضو UNWTO برگزار خواهد شد و سند توسعه گردشگری و طبیعت گردی روستایی تهیه خواهد شد.

او ادامه داد: شعار سال UNWTO هم گردشگری روستایی و اکوتوریسم است. ضرورت عزم همه مسئولان محلی در اجرای این برنامه ضروری است. به عنوان مثال در حال حاضر صدور موافقت اصولی در استانها از 3 هفته تا 3 سال متفاوت است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان با تاکید بر توجه به تهاتر ظرفیتهای تبلیغاتی و فعالیتهای بازاریابی گفت: ما 46 بیلبورد در سطح شهر داریم . پس اگر فردا در استان زنجان جاذبه های همدان یا هر استان دیگری را تبلیغ کردیم دوستان خرده نگیرند چراکه استان های دیگر نیز جاذبه های ما را تبلغ خواهند کرد.

او افزود:  تعریف برند واحد راه ابریشم برای استانهای غرب کشور، از جمله دیگر اقدامات طرح توسعه گردشگری غرب است.

یحیی رحمتی با در خصوص برنامه های زیربنایی سازمان میراث فرهنگی در سطح ملی برای توسعه محور گردشگری غرب کشور اظهار داشت: ر این راستا اقداماتی چون بازنگری در برنامه ملی گردشگری کشور با مشارکت UNWTO ، پیگیری پروژه برند ملی و حسابهای اقماری TSA با مشارکت مرکز آمار،  پیگیری طرح ملی ساماندهی سواحل و جنگلها (بر اساس مصوبات برنامه ششم)، اجرای پروژه تصویرسازی IMAGE BULIDING کشور با کمک UNWTO برای ارائه تصویر خوب در جهان و تهیه سند توسعه گردشگری روستایی کشور با مشارکت UNWTO از اقدامات زیربنایی هستند.

 

امتیاز به خبر :