یکشنبه 04 اسفند 1398

تهیه پرونده آئین سفره جهانی حضرت رقیه (س) زنجان برای ثبت در فهرست میراث معنوی کشور

تهیه پرونده آئین سفره جهانی حضرت رقیه (س) زنجان برای ثبت در فهرست میراث معنوی کشور

معاون میراث فرهنگی اداره کل زنجان خبر داد: پرونده ثبتی آئین سفره جهانی حضرت رقیه (س) زنجان به طول 150 متر برای ثبت در فهرست میراث معنوی کشور تهیه می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان، مهرداد عسگریان ، صبح امروز 18 مهرماه در زنجان گفت: پرونده ثبتی آئین سفره جهانی حضرت رقیه که همه ساله در روز شهادت ایشان در اسلام آباد زنجان برپا می شود، تهیه می گردد.

او ادامه داد: در این آئین سفره ای به طول 150 متر در خیابان شهید مدنی اسلام آباد گسترده می شود که 350 خادم زن و مرد وظیفه چیدن و خدمت رسانی به مردم را به عهده می گیرند.

عسگریان در خصوص طریقه برپایی این آیین عنوان کرد: از قدیم الایام برپایی سفره های نذری در آئین های عزاداری ائمه برای دعا و احسان نذری برپا بوده اما بعد از سفره جهانی حضرت رقیه در بین الحرمین ، مسجد حضرت رقیه اسلام آباد نیز با گل و خار و فانوس و چراغ و همچین نان سنگک ، سبزی و خرما یاد و خاطره شهید سه ساله کربلا را گرامی می دارند.

او افزود: مادحین شهیر زنجان نیز در این مراسم حضور یافته و نذورات فراوان مردمی چون حلوا، شعله زرد و ... در بین حاضرین توزیع می شود.

امتیاز به خبر :