دوشنبه 05 اسفند 1398

مرد نمکی شماره چهار در فهرست آثار ملی جای گرفت

مرد نمکی شماره چهار در فهرست آثار ملی جای گرفت

مدیرکل میراث فرهنگی زنجان گفت: مرد نمکی شماره چهار که سالم ترین و کامل ترین مومیایی مکشوفه از معدن نمک چهرآباد زنجان، با قدمتی 2300 ساله ،در فهرست آثار ملی جای گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان، یحیی رحمتی، صبح امروز، 12 اسفندماه، در زنجان گفت: در جلسه شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی کشور مرد نمکی شماره  4 که سالم­ترین و کامل­ترین مومیایی مکشوفه از معدن نمک چهر آباد با قدمتی 2300 ساله است، ثبت ملی شد. این مرد نمکی هم اکنون در موزه مردان نمکی عمارت ذوالفقاری زنجان نگهداری می شود.

او در خصوص وضعیت مرد نمکی شماره چهار اظهار کرد: علیرغم آسیب دیدگی به هنگام مرگ تقریبا بیشتر قسمت­های بدن سالم باقی مانده است که شامل مجموعه استخوان­ها و بافت نرم وی است که بر اثر از دست دادن آب بدن کاملا خشک شده است. به هنگام کشف جسد در وضعیت دمر قرار داشت. به شکلی که صورت و قسمت جلوی بدن روی خاک قرار گرفته بود. دست­ها از ناحیه آرنج خم شده دست چپ روی زمین و دست راست در حالت تقریبا مشت شده بود . پای راست به صورت نیمه باز و پای دیگر جمع شده در زیر شکم قرار داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی زنجان ادامه داد: با وجود شکستگی جمجمه در چند قسمت دلیل مرگ براساس تحقیقات انجام یافته فشار بر قفسه سینه و پارگی قلب در نتیجه ریزش تونل­ها و ریزش خاک و آوار روی وی بوده است.

او افزود: بر اساس تحقیقات انجام گرفته مشخص شد این مومیایی طبیعی، پسر جوانی بوده که به هنگام مرگ حدود 16 سال داشته است. قد این مومیایی 170 تا 175 سانتی متر است. بر گوش­هایش حلقه هایی از جنس نقره دیده می شود. موهای سر وی کوتاه و به رنگ خرمایی است. به همراه این جوان مومیایی شده اشیای جالب توجهی نیز کشف گردید. یکی از این اشیا چاقوی فلزی با دسته استخوانی است که در غلافی چرمی به کمربند پارچه ای او بسته شده است ازاشیای دیگر می­توان به دو کوزه کوچک سفالی سالم اشاره کرد. همچنین طناب­های گیاهی، یک مهره کوچک با لعاب آبی، یک پی سوز سالم دود زده، 11 تکه سفال و ... نیز همراه این جسد یافت شده است.

یحیی رحمتی با اشاره به پوشش این مومیایی نمکی، بیان کرد: از ویژگیهای بسیار مهم این مومیایی طبیعی، لباس کامل است که برتن او دیده می­شود. این لباس از بالا پوشی بلند، یک شلوار و کفش چرمی تشکیل شده است.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط