دوشنبه 05 اسفند 1398

کشف اشیاء سه هزار ساله در شهر خرمدره

کشف اشیاء سه هزار ساله در شهر خرمدره

مسئول امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی زنجان گفت: در یک کشف اتفاقی در شهر خرمدره حین کندن چاه تعدادی اشیاء تاریخی فرهنگی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد متعلق به عصر آهن کشف گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان، پرستو قاسمی، ظهر امروز، 12 اسفندماه با در زنجان با اعلام خبر فوق اظهار کرد: این اشیاء شامل سفال خاکستری لوله دار دسته دار با نقوش هندسی داغدار، لیوان کف تخت بدون دسته، پیمانه سفالی با زائده دگمه ای شکل، ظرف سفالی ساده بدون دسته، خنجر مفرغی و تعداد زیادی قطعات سفالی خاکستری مربوط به همین دوره تاریخی است که تحویل اداره کل میراث فرهنگی استان گردید.

او ادامه داد: سفال خاکستری عمده ترین سفال مردم مناطق غربی فلات ایران است که در درجه بالا و در کوره سفالپزی بسته پخت می شده که در نهایت به رنگ خاکستری در می آید. بیشتر این نوع سفال واشیاء مفرغی از قبیل شمشیر، خنجر و سر پیکان از قبرستان های عصر آهن بدست آمده است.

مسئول امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی زنجان افزود: تعدادی از اشیاء سالم این مجموعه در موزه باستان شناسی در عمارت ذوالفقاری در معرض دید گردشگران قرار خواهد گرفت.

امتیاز به خبر :