جمعه 20 تیر 1399

مدیرکل میراث فرهنگی زنجان خبر داد: جشن های نوروزگاه در استان زنجان برگزار می شود

مدیرکل میراث فرهنگی زنجان خبر داد: جشن های نوروزگاه در استان زنجان برگزار می شود

 

مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان گفت: در ایام نوروز جشن های نوروزگاه در سلطانیه، رختشویخانه و کتله خور برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان، یحیی رحمتی، صبح امروز، 27 اسفندماه ، در زنجان عنوان کرد: برنامه های ویژه ای در قالب جشن های نوروزگاه در مجموعه سلطانیه در طول فعالیت ستاد اجرایی خدمات سفر صبح و عصر برگزار خواهد شد که نقالی، موسیقی عاشقی ، بحر طویل خوانی ، نمایش موزیکال کودکان و نمایش آئینی و سنتی کوسمه گلین از جمله این برنامه هاست.

او ادامه داد: اجرای موسیقی آشیقی در مجموعه رختشویخانه و  اجرای برنامه های آیینی در مجموعه غار کتله خور در از دیگر جشن های نوروزگاه هست که در استان زنجان برپا خواهد شد.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان زنجان در خصوص ثبت جهانی نوروز عنوان کرد: با توجه به اینکه نوروز یکی از ارزشمندترین مواریث معنوی بشری است و بعنوان اولین پرونده زنجیره ای با مشارکت 12 کشور در فهرست آثار یونسکو به ثبت رسیده ، احیا مواریث معنوی حوزه نوروز در ایران نیز یکی از اهداف ثبتی این پرونده است که با جشن های نوروزگاه محقق می شود.

او افزود: نوروزگاه این فرصت را برای گردشگران به وجود می آورد تا با داشتن اوقات فراغتی مفرح در مقاصد گردشگری، با مجموعه آئین ها با موضوع مواریث معنوی حوزه نوروز آشنا شوند.

Rate the News :