دوشنبه 05 اسفند 1398

قلعه لک لک ها

قلعه لک لک ها

 

روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی  و گردشگری زنجان- اینجا قلمرو فرمانروایی لک لک هاست! در قلعه خودشان! حکمرانان این قلعه پرندگان سفید رنگی هستند که در فرهنگ عامه خوش‌یمن هستند. حاجی لک لک ها در روستای شکورچی شهرستان زنجان در استان زنجان بر فراز صخره‌هایی طبیعی که به برج و بارو قلعه ای می ماند، آشیانه کرده اند.

آب و هوای مناسب این منطقه موجب شده لک لک ها این منطقه را بعنوان زیستگاه خود انتخاب کنند . حال زیبایی این قلعه طبیعی و حضور حاجی لک لک های سپید و خوش‌یمن این منطقه را برای گردشگران جذاب کرده و منطقه گردشگری بوجود آورده است که نشان از انس و الفت مردمان آن و لک لک ها دارد.

گردشگران نیز در سفر به روستای شکورچی هم می توانند سری به حاجی لک لک ها بزنند و هم با طی مسافتی اندک  ساعاتی خوش در کنار رودخانه زیبا و پر آب قزل اوزن با خانواده خود داشته باشند.

چرا به لک لک ها حاجی لک لک می گویند

لک لک از مرغان کوچ کننده و مهاجر است که بر نقاط مرتفع و در میان مردم لانه می‌سازد. هر سال در فصل شکوفایی و طراوت طبیعت از دور دست‌ها به لانه‌اش مراجعت می‌کند و تا پاییز می‌ماند، علت این که این مرغ را حاجی نامیده‌اند این است که مردم ایران فکر می کردند لک لک در فصولی که ناپدید می‌‌شود و مهاجرت می‌کند به خانه خدا و به زیارت کعبه می‌رود و چون باز می‌گردد حاجی شده است، این است که او را حاجی لک لک نامیده‌اند.در فرهنگ عامیانه معتقدند دیدن حاجی لک لک در خواب میمون و مبارک است.

 نوروز را به زنجان سفر کنید و از قلعه لک لک ها در روستای شکورچی شهرستان زنجان دیدن کنید.

 

امتیاز به خبر :