دوشنبه 05 اسفند 1398

اینجا همه عاشقند!

اینجا همه عاشقند!

 

روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان- اینجا همه عاشق‌اند! عاشق! آنقدر عاشق اند که موقع تحویل سال هم دست از معشوق نمی کشند. اینجا حسینیه اعظم زنجان است. میعادگاه عاشقان حسینی، سرزمین پیمان‌های ناگسستنی با حسین و خاندانش و زنجان پایتخت شور و شعور حسینی است.

 بسیاری از حسینیان ایران زمین در تمامی ایام سال راز دل به حسینیه می آورند اما عصر روز هشتم محرم رستاخیزی در زنجان بپا می شود. عاشقانی از سراسر ایران در زنجان گردهم میآیند تا باران نیازشان را بر آسمان ماتم‌زده از سوگ حسین ببارند، حاجاتی که چون باران با دست‌ها تجلی می کند، صدها هزار دستی که هر بار راست صاف رو به آسمان بلند می‌شوند و فریاد می‌زنند "حسین" !

آئین حسینیه اعظم زنجان بزرگترین قربانگاه شیعیان جهان و دومین قربانگاه بزرگ جهان پس از منای مکه مکرمه است. جایی که هر سال در روز هشتم محرم عقربه‌های ساعت که به دو نزدیک می‌شود، مردمان سرزمین من، زنجان، شتابان خود را به مرکز شهر می‌رسانند تا در بزرگترین دسته عزاداری شیعیان جهان شرکت کنند و یاد و خاطره علمدار کربلا را گرامی دارند.

آئین عزاداری حسینیه اعظم زنجان دهمین میراث معنوی کشور است که به ثبت رسیده، عزاداری حسینیان زنجان در این روز یادگاریست از دوران تشیع علوی که هر سال مسافت بین حسینیه اعظم و امامزاده حضرت سیدابراهیم(ع) را برای عرض ارادت به خاندان پاک نبوت طی می‌کنند.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط