مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان، از اجرای فاز طرح اول گردشگری سد گلابر خبر داد.

" />
دوشنبه 23 تیر 1399

طرح مجتمع گردشگری سد گلابر اجرایی می شود

طرح مجتمع گردشگری سد گلابر اجرایی می شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان، از اجرای فاز طرح اول گردشگری سد گلابر خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان، امیر ارجمند[ چهارشنبه 21 خرداد گفت: «وجود سد و دریاچه پهناور آن در نزدیکی روستای گلابر زمینه مساعدی برای توسعه گردشگری فراهم کرده است. با توجه به تخصیص اندک از آب سد برای مصارف کشاورزی و صنعت و همچنین تملک اراضی برای مجتمع گردشگری، بهره برداری از مخزن سد و تاسیسات پایین دست سد برای فعالیت های گردشگری مورد توجه قرار گرفته است.»

او بیان داشت: «در طرح گردشگری تهیه شده دو بخش اصلی پیشنهاده شده است. یک کاربری های گردشگری با محوریت اکوتوریسم (بوم گردی، طبیعت گردی، روستاگردی) و کارآفرینی برای ساکنین منطقه و کاربری های مدرن با جذابیت های خلاقانه و قابل رقابت با سایر مجموعه های تفریحی و توریستی در استان های مجاور استان زنجان است.»

ارجمند گفت: «در هر دو کاربری موضوع اشتغال افراد محلی در همسایگی محدوده طرح مورد تاکید قرار گرفته است. ظرفیت تاسیسات اقامتی و خدمات وابسته به آن مانند ویلاها و سوئیت های اقامتی، مهمانسرا و سالن پذیرایی، ساختمان های اداری و خدماتی، غارهای طبیعی و باغ میوه در محوطه پایین دست سد اجرای فاز نخست طرح توسعه گردشگری در محدوده سد را به خوبی امکانپذیر می کند.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان گفت: «فاز نخست طرح توسعه گردشگری شامل، ده سوئیت آماده با لوازم و تجهیزات کامل و مهمانسرا، چهار باب ساختمان ویلایی دو طبقه هر کدام حدود  100متر مربع، دو باب ساختمان ویلایی، چهار واحد سوله بزرگ با مساحت نزدیک به  1500مترمربع، سالن پذیرایی بزرگ با آشپزخانه و سرویس کامل، یک باب ساختمان نگهبانی در محل ورودی کمپ با مساحت حدود  40مترمربع، دو دهنه غار هر کدام به مساحت  40مترمربع5، یک قطعه باغ مثمر به مساحت  3هکتار می­ باشد.»

او افزود: «می بایست فعالیت هایی را در طرح توسعه گردشگری گنجانید که در فصل زمستان نیز کاربرد داشته باشد و با تغییر فصل دچار رکود شدید نشود. ورزش های سالنی، استخر سرپوشیده، پارک درمان سنتی و اسلامی و ... از کاربری هایی است که در فصل سرد نیز می توانند کاربرد داشته باشند. پیش بینی مکان های برگزاری سمینار ها و جشنواره ها و سالن های همایش و هتل و ... می توانند جذابیت های مقطعی ایجاد نمایند.»

 سد مخزنی گلابر در مسیر جاده زنجان- بیجار و در فاصله 50کیلومتری جنوب شهر زنجان بزرگترین سد استان زنجان است که با حجم مخزن 110میلیون متر مکعبی برای تامین آب مورد نیاز بخش کشاورزی و صنعت ساخته شده و از سال 1392به بهره برداری رسیده است.

]
Rate the News :

Related Images