چهارشنبه 18 تیر 1399

شهرستان ایجرود باجاذبه های تاریخی وگردشگری میزبان مسافران نوروزی است

شهرستان ایجرود باجاذبه های تاریخی وگردشگری میزبان مسافران نوروزی است

 

روستای تاریخی خوئین، تپه‌ ماهورهای پاپایی، رود ایجرود، حاشیه سد گلابر، مسجد جامع گلاب و 10 ها جاذبه گردگشری دیگر همه و همه باعث می شود تا آماده سفر به شهرستان ایجرود در استان زنجان شوید.

شهرستان ایجرود باجاذبه های تاریخی وگردشگری میزبان مسافران نوروزی است

میل خوین، امامزاده محمد تقی، صخره معروف به قیرخ ایاق(هزار پا) و دژمنده از دیگر جاذبه های گردشگری مهم شهرستان ایجرود بشمار می رود.

سه روستای گلابر، خوئین و سفید کمر در ایجرود به عنوان روستاهای هدف گردشگری مطرح هستند و می توانند مقصد خوبی برای گردشگران باشند.

هر چند ایجرود هتلی برای اقامت مسافران و گردشگران ندارد، اما مسئولان می توانند با برنامه ریزی و تبلیغ مناسب طولانی مدت و معرفی ظرفیت های گردشگری ایجرود، برای ساخت هتل نیز سرمایه گذار جذب کنند.

در حال حاضر برای اسکان مسافران نوروزی در این شهرستان مساجد، چند راهدارخانه، مدرسه شبانه روزی و امامزاده ایجرود خدمات ارایه خواهند کرد.

سفال گری و تنورسازی در روستای گلابر از صدها سال پیش مهمترین صنایع دستی ایجرود محسوب می شوند و در روزهای نوروز نیز کارگاه سازندگان این صنایع دستی برای آشنایی مسافران با این صنعت، دایر است.

یکی از مناطق تفریحی، ورزشی جنوب شهر زنجان، تپه ماهورهای پاپایی است که کاربری ورزشی دارد؛ در منطقه پاپایی نزدیکی ایجرود پیست اسکی وجود دارد که شهروندان زنجانی در فصل زمستان از آن استفاده می‌کنند، این منطقه، به عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی- ورزشی استان محسوب می‌شود.

صخره معروف به قیرخ ایاق (هزار پا)، در جنوب روستای گلابر قرار گرفته و از ارتفاع جالب توجهی برخوردار است که از پایین آن مسیر پله ای برای بالا رفتن از صخره وجود دارد، به همین علت آن را قیرخ ایاق نامیده اند.

روستای گلابر در 52 کیلومتری سمت جنوبی زنجان واقع شده است، در این روستا آثاری از قلعه زیبایی در بالای کوه مشرف بر روستا دیده می شود.

در دامنه غربی این ارتفاعات تل تاریخی مسجد گلابر واقع شده که مورد حفاری قرار گرفته و مجموعه بسیار ارزشمندی از دل خاک نمایان شده است، این مجموعه از یک مسجد و یک خانقاه تشکیل شده که احتمال می رود، بقعه باشد.

دژمنده یک مکان زیرزمینی بی نظیر در روستای خوئین و دارای دالان طولانی زیر زمینی است که اتاق های متعددی دارد و این اتاق ها تصویر بازارچه و محله ای را به ذهن متبادر می کند که گویی در زمان های خاصی مردم از آن به عنوان محل اختفا یا پناهگاه استفاده می کرده اند، این پناهگاه زیرزمینی در عمق تقریبی چهار متر از سطح زمین ایجاد شده است.

خوئین یکی از روستاهای هدف گردشگری استان زنجان، از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار و از مهمترین ویژگی های آن می توان به زبان خاص آنها که به خوئین دیلی مشهور است، اشاره کرد.

اهالی این روستا دارای تاریخ شفاهی تدوین نشده ای هستند که پیشینه آنها را به زمان های دور و حوالی سیستان می رساند، که آشکار شدن حقیقت آن، نیازمند تحقیق و پژوهش بیشتر است، باغ های گردو و جنگل های وسیع آن از دیگر مولفه های این روستا بشمار می رود.

امامزاده محمدتقی بر روی دماغه کوهی در بالای روستای خانقاه از توابع شهرستان ایجرود قرار گرفته است و این اثر تاریخی در فاصله 2 کیلومتری جاده اصلی زنجان – بیجار و 49 کیلومتری زنجان واقع شده است.

شهرستان ایجرود به مرکزیت شهر زرین آباد با 40 هزار نفر جمعیت در 35 کیلومتری جنوب زنجان واقع است.

منبع: ایرنا

Rate the News :