یکشنبه 22 تیر 1399

به بهانه حضور گردشگران نوروزی گذر نوروز از سرزمین گنبدهای نیگلون و هنرهای ماندگار زنجان

به بهانه حضور گردشگران نوروزی  گذر نوروز از سرزمین گنبدهای نیگلون و هنرهای ماندگار زنجان

 

نوروز فرصتی است تا استان‌ها ظرفیت‌های خود در زمینه گردشگری به مسافران و گردشگران عرضه کنند تا این افراد خود به عنوان تبلیغ‌کنندگان این استان در کشور تبدیل شوند.

، نوروز و تعطیلات بسیاری از واحدهای تولیدی و آموزشی در روزهای نخست سال فرصت مغتنمی است تا بسیاری از خانواده‌های ایرانی خانه خود را به مقاصد گردشگری ترک کنند.

سهم هر استان در جذب گردشگر علاوه بر ظرفیت‌های گردشگری، تاریخی و طبیعی هر استانی به همت و تلاش دستگاه‌های مرتبط به ویژه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آن استان در معرفی آثار و ظرفیت‌های گردشگری استان زنجان دارد.

شهر و استان زنجان با شعار "زنجان، میزبان مهربان" همواره در ایام نوروز مورد استقبال مسافران نوروزی است، شاید یکی از دلایل این استقبال قرار گرفتن استان در مسیر اتصال شرق کشور به استان‌های مرکزی است، ظرفیتی که با بهره‌گیری از آن می‌توان در راستای شکوفایی صنعت گردشگری استان زنجان گام برداشت.

زنجان با داشتن بزرگترین گنبد خشتی جهان و طولانی‌ترین بازار مسقف کشور، بنای رختشویخانه، مردان نمکی و بسیاری از بناهای تاریخی و جاذبه‌های طبیعی سالانه مورد استقبال مسافران است.

گنبد سلطانیه پیشتاز بازدید گردشگران نوروزی در زنجان

گنبد سلطانیه به عنوان بزرگترین بنای خشتی جهان و یکی از منحصر به فردترین آثار استان و ایران در ایام نوروز گوی رقابت را  از سایر آثار تاریخی و گردشگری استان زنجان ربوده و در صدر بازدیدهای نوروزی قرار گرفته است، چنانچه براساس آمار اعلامی توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان 33 هزار و 601 نفر از 27 اسفند‌ماه سال گذشته تا هفتم فروردین‌ماه سال‌جاری از بنای تاریخی گنبد سلطانیه زنجان بازدید کرده‌اند.

براساس آمار اعلامی در تعطیلات نوروزی سال‌‌جاری 182 هزار و 203 نفر از همه جاذبه‌های گردشگری استان زنجان اعم از تاریخی، فرهنگی، طبیعی و دست‌ساز  بازدید کرده‌اند و در مقام مقایسه استقبال مسافران از جاذبه‌های گردشگری استان زنجان شاهد رشد نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته بوده است.

حجم اسکان در مراکز اقامتی استان نیز شرایط مطلوبی نسبت به سال گذشته دارد و از 27 اسفند‌ماه سال گذشته تا هفتم فروردین‌ماه سال‌جاری در مجموع 44 هزار و ۹۵۲ نفر در مراکز اقامتی استان زنجان اسکان یافته‌اند.

 

 فروش میلیاردی صنایع دستی در زنجان

چاقو، مس، ملیله و ... صنایع دستی کم نظیر استان زنجان است که نمی‌توان کیفیت مثال زدنی آن را در هیچ جای دیگری یافت به نحوی که جزو معدود صنایعی است که کشور چین در نمونه‌داری و تولید عمده آن ناکام ماند و کیفیت تولید کالای ایرانی توانست بر کالاهای بی کیفیت خارجی پیروز شده و همچنان به عنوان یک برند در بازار عرضه شود و صنعتگران هنرمند، هنر دست خود را به علاقه‌مندان عرضه کنند.

طبق آخرین اطلاعات در ایام سفرهای نوروزی در سال‌جاری 2 میلیارد و 460 میلیون ریالی صنایع دستی زنجان به فروش رسیده است و مس و چاقو به عنوان پر طرفدارترین صنایع دستی استان زنجان از طریق مسافران و گردشگران نوروزی به فروش رسیده است.

فعالیت 70 غرفه صنایع دستی و 22 نمایشگاه و بازارچه موقت در استان زنجان تمهیداتی بود که پیش از نوروز در زنجان برای فراهم کردن بستر عرضه صنایع دستی به گردشگران انجام شده که می‌توان گفت این اقدام توانسته است موفق عمل کند.

 

 

 

*زنجان شهری در خواب

در میان همه شرایط مطلوب بیان شده تعطیل بودن شهر در ایام نوروز زبان گله بسیاری از مسافران را باز کرده و برخی از میهمانان، زنجان را "شهر ارواح" لقب داده‌اند، بسته بودن بسیاری از مراکز خرید زنجان و کم بودن حجم تردد در سطح شهر به ویژه در مرکز زنجان موجب شده تا ذهنیت نه چندان جالبی برای مسافران در مورد زنجان ایجاد شود و تنها دستگاه‌‌های دولتی و مجری طرح استقبال‌های نوروزی در این ایام به مسافران نوروزی خدمات ارائه دهند.

 

 پیچیدن صدای تکم در بناهای تاریخی زنجان

اقدام قابل تحسین عوامل ستاد  خدمات نوروزی در سال‌جاری حضور پر رنگ و پر شور هنرمندان زنجان برای اجرای تکم‌خوانی و سایر آیین‌ها و رسوم مردم زنجان در ایام نوروز  بوده و این برنامه‌ها در ایام نوروز بازار داغی داشته و مورد استقبال عموم مردم بوده است.

شهرداری زنجان نیز در این روزها با برگزاری "نوروز بایرامی" در محل کارخانه کبریت سابق زنجان توانسته رضایت نسبی مردم را جلب کند تا شهروندان در این روزها که همه شهر در حالتی از خواب‌زدگی است، بتوانند محیطی گرم و صمیمی را برای داشتن جشن‌های نوروزی تجربه کنند.

Rate the News :