جمعه 16 خرداد 1399
آیا از نظر میراث فرهنگی ضوابط خاصی بر محدوده بازار تاریخی زنجان حاکم است که باید توسط مالکین و بهره برداران و دستگاه های دولتی رعایت شود؟
بلی، محدوده تاریخی بازار زنجان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است در سال 1368 شمسی ضوابط خاص برای آن مصوب گردید. این محدوده در حال حاضر با احتساب عرصه و حریم مساحت تقریبی 60 هکتار را شامل می گرددکه هرگونه ساخت و ساز و تعمیرات در این محدوده نیازمند اخذ مجوز از میراث فرهنگی از طریق استعلام شهرداری منطقه 3 زنجان می باشد. در صورت اجرای هرگونه عملیاتی که با ضوابط میراث فرهنگی مغایرت پیدا کند عاملین تحت پیگرد قانونی و قضایی قرار خواهند گرفت.
 

 

آیا ساخت وساز و انجام تعمیرات در ساختمان های خصوصی مجاور موزه ها هم تابع ضوابط و مقررات می باشد؟
صرفا ساخت و ساز بناهای خصوصی واقع در حریم این بناهایی که به موزه تبدیل شده اند تابع ضوابط و مقررات میراث فرهنگی می باشد و مالکین و بهره برداران این املاک واقع در حریم موزه ها می توانند از طریق درخواست از شهرداری اینگونه موارد را پیگیری نمایند.

 

 

چگونه باید درخواست تعمیرات را در بازار تاریخی پیگیری کرد؟
متقاضی درخواست خود را به شهرداری منطقه 3 زنجان ارایه می دهد.شهرداری نیز با بررسی موضوع و استعلام شرایط از میراث فرهنگی نسبت به صدور مجوز لازم اقدام می نماید.

 

 

خانه های قدیمی که در حال حاضر دارای مالک هستند و نیاز به تعمیرات دارند آیا میراث فرهنگی در اینگونه بناها در تامین بخشی از هزینه ها مشارکت می کند؟
بلی، به شرط انعقاد تفاهم نامه بین مالک و اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری انجام گیرد. بدیهی است ثبت بودن یا موافقت با ثبت اثر در فهرست آثار ملی توسط مالک از شروط اولیه اجرایی شدن مشارکت می باشد.

 

 

آیا اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در انجام تعمیرات قسمت های بازار مشارکت می کند؟
بلی، به شرایط مبادله تفاهم نامه با مالکین و بهره برداران قانونی بنا این مشارکت قابل اجرا است.
 
میراث فرهنگی در مورد اشیای تاریخی که در اختیار مردم قرار دارد چگونه رفتار می کند؟
طبق قوانین میراث فرهنگی اشیای تاریخی که حاصل از عملیات حفاری غیر مجاز نباشد و قدمت آنها تا دوره صفویه باشد در اختیار افراد حقیقی و حقوقی می تواند قرار گیرد . ضمنا خرید و فروش اینگونه اشیای تاریخی در داخل کشور مجاز می باشد.
 
مکان های مورد بازدید اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان که دارای حق ورودیه است کدام ها هستند؟
الف) موزه باستان شناسی استان و مردان نمکی در عمارت ذوالفقاری شهر زنجان
ب) موزه مردم شناسی رختشویخانه شهر زنجان
ج) موزه صنایع دستی عمارت قدیم دارای شهر زنجان
د) موزه و بنای گنبد، مجموعه آثار تاریخی گنبد سلطانیه
 
 
آیا بنای موزه های تحت بازدید میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان نیز جزء آثار تاریخی هستند؟
بلی ، ساختمان های موزه های میراث فرهنگی استان نیز جزء آثار تاریخی ارزشمند ثبت شده در فهرست آثار ملی می باشند.
 
قدیمی ترین بنای تاریخی شهر زنجان کدام است و مربوط به کدام دوره می باشد؟
کاروانسرای سنگی شهر است که در خیابان خیام و روبروی ایستگاه راه آهن قرار دارد و کاربری قسمتی از این کاروانسرا رستوران سنتی است که بصورت اجاره از طرف اداره کل اوقاف و امور خیریه استان به بخش خصوصی واگذار شده است. این بنا نیز در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
 
آیا موزه شهداء و تاریخ طبیعی نیز تحت پوشش مدیریت میراث فرهنگی می باشد؟
خیر ، موزه شهداء وابسته به اداره کل بنیاد شهید و ایثارگران استان زنجان است . اما بنای آن جزء آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی می باشد که بخشی از خانه علی اکبر توفیقی اولین شهردار زنجان بوده است.
موزه تاریخی طبیعی نیز وابسته به اداره کل محیط زیست استان می باشد.