یکشنبه 24 تیر 1403
 
ستاد اجرایی خدمات سفر :
ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر به استناد مصوبه شماره 169067/ت50107 هـ مورخ 1392/11/8هیأت محترم وزیران به منظور توسعه گردشگری داخلی و ایجاد هماهنگی و انسجام در ارائه خدمات مناسب برای رفاه حال مسافران و گردشگران و همچنین مدیریت یکپارچه، سیاستگذاری، برنامه ریزی، سازماندهی و نظارت بر انجام فعالیت­های سفر تشکیل شده است.
این ستاد به صورت دائمی در طول سال و در تمامی استان‌ها و شهرستان‌ها و مناطق آزاد کشور با شرح وظایف مشخص و ساختار تشکیلاتی منسجم، مساعی خویش را در امر ساماندهی، توسعه و ارتقای خدمات سفر و گردشگری به کار گرفته و امید است با عنایات خداوند بزرگ و توجهات حضرت ولیعصر(عج)، و با همکاری و همراهی تمامی متولیان امر، در مسیر رفاه حال هموطنان عزیز، گام­های اساسی برداشته شود.
 در همین راستا دبیرخانه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با همکاری و حمایت دستگاه‌های عضو ستاد مرکزی در مقاطع و فواصل مختلف نسبت به تهیه طرح های مناسبتی برای اجرا توسط ستادهای استانی و شهرستانی و مناطق آزاد اقدام  نموده که تهیه و تدوین  طرح نوروز و تابستان 93و 94و 95 طرح های مناسبتی تعطیلات ملی و مذهبی مانند عید فطر، دهه فجر، ایام محرم و غیره در طول سال‌های 94،93 و 95 ازجمله طرح‌های ابلاغی از سوی ستاد مرکزی و اجرا شده توسط ستادهای اجرایی خدمات سفر استان‌ها می‌باشد.
 
اعضای ستاد اجرایی خدمات سفر استان‌
 1. رئیس ستاد: استاندار
 2. دبیر ستاد: مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان
 3. مسئول ستاد: معاون گردشگری
 4. رابط ستاد: رئیس گروه مراکزو خدمات گردشگری
 5. رابط آمار: کارشناس گردشگری
 6. مسئول رسیدگی به شکایات: واحد حراست
 
لیست کمیته‌های ستاد اجرایی خدمات سفر استان
 1. کمیته خدمات حمل و نقل و ترافیک: اداره حمل و نقل پایانه‌ها
 2. کمیته خدمات امداد و نجات: واحد بحران استانداری
 3. کمیته خدمات انتظامی، امنیتی و ترافیک شهری: فرماندهی انتظامی
 4. کمیته هماهنگی امور شهرداری‌ها و دهیاری‌ها: شهرداری
 5. کمیته برنامه‌ریزی و آمار: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
 6. کمیته خدمات اسکان و رفاه: جامعه هتلداران
 7. کمیته نظارت و تنظیم بازار: صنعت، معدن و تجارت استان
 8. کمیته ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات: دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی استانداری
 9. کمیته خدمات بهداشتی، سلامت و محیط زیست: دانشگاه علوم پزشکی
 10. کمیته اطلاع‌رسانی، تبلیغات، امور فرهنگی و فضای مجازی: صدا و سیما
 
شرح وظایف کمیته‌های تخصصی:
1- کمیته خدمات حمل و نقل:
به منظور افزایش ایمنی و تسهیل در تردد و حمل و نقل مسافران و گردشگران در محور های مواصلاتی و برنامه­ریزی جهت بهره برداری از حداکثر ظرفیت دستگاههای دولتی و شرکت های بخش خصوصی فعال در حوزه حمل و نقل اعم از زمینی، دریایی،هوایی و ریلی و در راستای ارتقای ایمنی سفر ها و سطح کمی و کیفی خدمات حمل و نقل و همچنین با هدف نظارت بر عملکرد شرکت ها و مؤسسات فعال در این حوزه، این کمیته تشکیل گردیده است.
2- کمیته خدمات امداد و نجات:
به منظور ایجاد بستر مناسب سفر ایمن برای مسافران و گردشگران و همچنین ایجاد آمادگی و پیش بینی برای انجام عملیات امداد و نجات در حوادث مختلف و بلایای طبیعی و همچنین بهره‌گیری و تجمیع ظرفیت‌های دستگاه‌های مختلفی که در حوزه امداد و نجات توانمندی دارند این کمیته تشکیل گردیده است.
3- کمیته خدمات  انتظامی، امنیتی  و ترافیک درون شهری:
به منظور ارتقای سطح ایمنی و امنیت شهروندان و مسافران و انتظام بخشی به تردد درون شهری مسافران و گردشگران و همچنین تهیه و تدوین و اجرای سایر طرح های انتظامی، امنیتی و ترافیکی و نظارت بر اجرای آنها، این کمیته تشکیل گردیده است.
4-کمیته هماهنگی امور شهرداری‌ها و دهیاری‌ها:
به منظور هماهنگی و نظارت برحسن اجرای وظایف محوله به شهرداریها و دهیاریها در امر خدمات رسانی به مسافران ؛ که بخش عمده ارائه خدمات را برعهده دارند؛ و همچنین آماده سازی  و ایجاد امکانات و تسهیلات سفر در روستاها و مناطق تفرجگاهی این کمیته تشکیل گردیده است.
5-کمیته برنامه‌ریزی و آمار:
به منظور بهره‌گیری از شاخص های آماری در برنامه‌ریزی‌های بعدی و به خصوص برای ارتقای سطح خدمات و برآورد صحیح امکانات در حوزه ‌های مختلف و همچنین احصاء مشکلات و موانع و اخذ نظر مسافران و گردشگران و شناسایی خلاء ها و کاستی‌ها؛ این کمیته در زیر مجموعه ستاد اجرایی خدمات سفر استان و منطقه آزاد پیش بینی گردیده است .
6- کمیته خدمات اسکان و رفاه:
به منظور بهسازی، آماده­سازی و ساماندهی مراکز اسکان مسافران و گردشگران و نظارت بر آن،این کمیته تشکیل گردیده است و همچنین با توجه به اینکه همه کمیته های تابعه ستاد اجرایی خدمات سفر در راستای رفاه حال مسافران و گردشگران فعالیت میکنند. لذا یکی دیگر از وظایف  اصلی این کمیته، ارائه راهکار و پیشنهاد به سایر کمیته ها برای رفاه بیشتر مسافران و گردشگران می باشد.
7- کمیته نظارت و تنظیم بازار:
به منظور نظارت بر عملکرد کلیه واحد های خدمات رسان به مسافران و گردشگران در همه ابعاداعم از اسکان، رفاه، ارزاق عمومی، خدمات امداد خودرو، خدمات بهداشتی و درمان، خدمات پذیرایی، خدمات رفاهی و سرگرمی و سایر خدماتی که به مسافران ارائه میگردد و همچنین تنظیم بازار این کمیته تشکیل گردیده است.
* نظارت بر تاسیسات تخصصی گردشگری بر عهده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوده که در مواقع نیاز با مشارکت سایر دستگاهها انجام میگردد، لیکن نظارت بر سایر صنوف با همکاری کمیته نظارت متشکل از سازمانهای مختلف انجام خواهد شد.
* نظارت ها می‌بایستی از ماهها قبل از نوروز (آذر ماه و دیماه) آغاز و با صدور اخطار و تعیین مهلت، ایرادات و نواقص موجود رفع گردد. تا در دور دوم بازدیدهای نظارتی (بهمن و اسفند ماه) قابلیت اعطای مهلت مجدد و یا برخورد قاطع با آن دسته از واحد های صنفی که خود را برای ارائه خدمات مناسب برای نوروز  آماده نکرده اند وجود داشته باشند.
8- کمیته ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات:
به منظور ایجاد نظام پاسخگویی مناسب و رسیدگی به شکایات گردشگران و مسافرانو دریافت نظرات، پیشنهادات و انتقادات هموطنان در موضوع خدمات سفر و همچنینارزیابی عملکرد دستگاههای عضو ستاد اجرایی خدمات سفر استان و شهرستانهای تابعه، این کمیته تشکیل گردیده است.
9- کمیته خدمات بهداشتی، سلامت و محیط زیست:
به منظور ساماندهی، توسعه ونظارت بر رعایت بهداشت در مراکز عمومی، پذیرایی و اقامتی و همچنین مجتمع‌های بین راهی و نیز کنترل و نظارت بر عملکرد واحدهای درمانی و سطح بهداشت عمومی در شهرها و روستا ها و از طرفی با توجه به اهمیت رعایت اصول زیست محیطیدر سفر های پرحجم و کنترل و پیشگیری از آسیب هایی که ناشی از این سفر ها متصور است این کمیته تشکیل گردیده است.
10- کمیته اطلاع رسانی، تبلیغات، امور فرهنگی و فضای مجازی:
به منظور آگاهی بخشیدن به گردشگران و آشناسازی آنان با آثار و جاذبه‌های تاریخی، طبیعی، فرهنگی و زیارتی و آموزش، فرهنگ‌سازی و راهنمایی گردشگران و همچنین اطلاع رسانی موثر از امکانات، خدمات و تمهیدات تدارک شده در ایام نوروز و برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت مسافران و گردشگران و برپایی جشنواره ها، نمایشگاه‌ها و بازارچه‌های صنایع‌دستی و غیره این کمیته تشکیل گردیده است.