یکشنبه 15 تیر 1399

خانه شیخ الاسلام

این بنا در مجموعه حریم بازار ساخته شده که در ضلع شرقی آن خیابان فردوسی و در ضلع شمالی مجموعه بازار تاریخی و خیابان ضیائی قرار گرفته اند، در ضلع غرب کوچه شیخ الاسلام و در جنوب نیز به بافت قدیمی و کوچه حسینیه منتهی می‌گردد.

خانه شیخ الاسلام بر روی یک شیب ملایم قرار گرفته که در ضلع شمالی به خیابان امام و در جنوب به کمربندی خیام می رسد .

منزل شیخ الاسلام به سبک خانه های قدیمی زنجان و با مصالح سنگ، آجر و ملات در یک طبقه ساخته شده است. ورودی در ضلع غربی و اتاقها برگرد حیاطی مشجر واقع گردیده، تالار اصلی در ضلع شمالی بنا با تزئینات گچبری و سقف لمبه کاری شده خود نمائی می کند در ضلع جنوبی حیاط تالارآئينه واقع شده است، اين تالار نیز دارای گچبری بسیار زيبا با نقوش گیاهی و حیوانی و مقرنس بنا بصورت مسطح با تیرهای چوبی و پوشش ملات کاه گل بوده است .

باتوجه به تحقیقات به عمل آمده بنای مزبور در سال 1136 ه.ق به دستور بانی، مرحوم شیخ الاسلام که یکی از علمای بزرگ زنجان بوده جهت سکونت ساخته شده است .

این بنا در فهرست آثار ملي ثبت شده  است و در حال حاضر نیز بصورت مسکونی و تحت اختیار یکی از شرکاء می‌باشد.

خانه شیخ الاسلام از جمله ابینه قدیمی داراي تزئینات حائز اهمیت بوده که می توان از آن به عنوان یک نمونه کامل از تزئینات خانه های قدیمی استان زنجان نام برد. از جمله تزئینات بکار رفته در بنا می توان به وجود مقرنسکاری ، تالار های ضلع شمالی و جنوبی ، گچبریهای بسیار زیبا مزین به نقوش حیوانی و گیاهی، لمبه كاری سقف، وجود اتاقهايي بر گرد حياط، نقاشي ستونها تالار و ....  اشاره نمود.

 

آدرس : زنجان، بازار سنتي (راسته بازار پايين)

تصاویر مرتبط