یکشنبه 15 تیر 1399

سرای کلبعلی

كاروانسراي حاج كربلايي در سمت شمالي راسته بازار بالا، روبروي سراي شامي قرار گرفته و اين سرا داراي 4 درب ورودي است. ورودي شرقي كه در حال حاضر  به خيابان سعدي جنوبي مشرف است در گذشته مختص ورود و خروج چهار پايان و احشام همراه با كاروانيان و تجار بوده و سه ورودي ديگر  نيز سرا را با مجموعه بازار مرتبط مي سازند. 

پيشينه تاريخي اين بنا را مي توان با مجموعه تاريخي بازار منطبق نمود. لذا، سراي كلبعلي را مي توان در رديف بناهاي قاجار طبقه بندي نمود. كلمه كلبعلي در اصل « كربلايي علي » كه به خاطر كثرت سرعت استعمال به «كلبعلي» تبديل شده است اين بنا به تقدير از مرحوم حاجي كربلايي علي و حاجي يوسف كه از بانيان و مالكان اين سرا بوده اند به اين نام معروف شده است.

اين سرا داراي يك حياط مركزي بوده و در گرداگرد آن جهت مقابله با شرايط اقليمي گرما و سرما، رواق ها و دالان هاي مختلف ساخته شده است كه موجب مي شود تجار اين سرا در فصل تابستان از هواي خنك و در فصل زمستان از هواي گرم بهره مند شوند. در واقع این سرا را می توان، یکی از فنی ترین سراها در مجموعه بازار دانست که از بعد اقلیمی، کارکردهای مناسبی را از خود بروز می دهد و کمترین اتلاف حرارتی رو در فصلهاي زمستان و تابستان دارد و این مزيت به خاطر طراحی ویژه معماری این سرا است.

خرید و فروش غلات و حبوبات کاربری تجاري  این سرا می باشد كه از گذشته نا كنون نيز حفظ شده است.

 

آدرس: خيابان امام، خيابان فردوسي، بازار  تاريخي زنجان (بازار بالا)

تصاویر مرتبط