یکشنبه 27 خرداد 1403

دبیرستان شریعتی

این بنا دارای نقشه ای به شکل مربع مستطیل و در جهت شرقی وغربی بوده که ورودی اصلی آن به طرف جنوب است، این مدرسه در محله قدیمی یوخاری باشی (محله بالا) قرار گرفته و بعد از دبستان توفیق و دبیرستان ملی سعادت که در تاریخ 1304هجری شمسی ساخته شده اند‌،سومین و بزرگترین مدرسه در مقطع متوسطه محسوب می شود که در دوران پهلوی ساخته شده و پایان ساخت آن به سال 1313 هجری شمسی باز می گردد.

بنای فرهنگی تاریخی مدرسه شریعتی‌ : در حال حاضر در ضلع شمال شرقی بافت قدیمی و در مرکز شهر فعلی زنجان در کنار یکی از خیابان های اصلی (حدفاصل چهارراه سعدی ودروازه رشت ) واقع شده است‌.
 
سبک وساخت بنا الهام گرفته از سیاق سنتی یک ایوانی باپلانی به شکل مستطیل بوده ومساحتی بالغ بر 30 هزار و 820 متر مربع دارد،زیر بنای آن سه هزارمتر مربع بوده که دارای 18کلاس درس چهار اتاق اداری وهمچنین دو واحد آزمایشگاه ،کارگاه ،کتابخانه و سالن اجتماعات و انبار است که همگی گویای عظمت واهمیت بنا در قالب فرهنگی و آموزشی آن است.
بنای فرهنگی تاریخی مدرسه شریعتی در نمای خارجی دارای پوشش آجرکاری ساده است که فضاهای ورودی و پنجره ها را با قوسی جناغی در میان گرفته که تزئینات آن در تنها ایوان مدرسه به نقطه اوج خود می رسد‌.
وجود محرابیهایی به صورت متقارن بر بدنه داخلی ایوان با مقرنسکاری آجری و تزئینات پرکار در سطوح ایوان به صورت تکنیک کاشی معرق و تلفیق آجر و کاشی مزین به انواع موتیف های هندسی و نگاره های انتزاعی گیاهی سقف و نمای خارجی متاثر از مکتب هنری کاشیکاری دوران متاخر قاجار جلوه خاصی به ایوان ونمای ورودی بنا بخشیده‌،تزئینات در نمای داخلی بر روی پوشش واندود گچی اعمال شده و شامل نگاره های گیاهی (گل وبوته) و خطوط نستعلیق با تکنیک تزئینی بر جسته،تو پر و مشبک همراه با قاب بندیهایی که بر بخش هایی از سطوح سقف و دیوار ها و فضای ورودی اجرا شده که حاوی اشعاری به زبان فارسی با مضامین عالی و بلند اخلاقی و ادبی است.
همچنین دو کتیبه کاشیکاری شده در دو سوی تالار اجتماعات در جبهه شمالی نمای داخلی مزین به نگاره های اسلیمی و ختایی که اشعاری را به خط نستعلیق در میان گرفته اند بر زیبایی صحن داخلی افزوده که با در نظر گرفتن شاخص های تزئینی همراه با جایگاه خاص فرهنگی آن در قرن معاصر‌،این اثر تاریخی را در خور توجه و واجد ارزش تاریخی و فرهنگی کرده است.

تصاویر مرتبط